דולה  - למה כדי להעזר בדולה בהרין ובלידה 

המאמר פורסם ב-"וואלה בריאות" בתאריך 28.2.12 

 

בחברה המערבית המתועשת, נשים הרות חוות לעתים סוג של בדידות. עדיין קיימת ציפייה חברתית ופנימית שההריון, הלידה והטיפול בתינוק, הם ייעודן של הנשים, והאישה כביכול אמורה לקבל את הלידה והטיפול בוולד באופן טבעי, למרות שברבים מן המקרים, היא לא שמעה מעולם סיפורי לידה ואף פעם לא נכחה בלידות או אחזה וטיפלה בתינוק. נשים בימינו כבר לא נהנות מן היתרונות של החיים בשבט וחיות בעולם בו הן מצופות להיות "נשות קריירה", אסופות ומדוקדקות, ללדת "תוך כדי החיים" בחדרי לידה משוכללים ולדעת מיד את רזי האמהות, כשהן מסתמכות על ספר הוראות כזה או אחר ושלל עצות.

למרבה השמחה, ישנן בכל זאת מספר דרכים בהן אישה יכולה, גם בימינו, להתכונן ללידה, ואחת מהן
היא להסתייע בתומכת לידה – דולה.

 

אישה שעוזרת לאישה

דולה, בהגדרתה הפשוטה ביותר, היא "אישה שעוזרת לאישה". מדובר באשת מקצוע שמנוסה ברזי ההריון והלידה ובדרך כלל מגיעה מתחום הרפואה הטבעית והטיפול בנשים. תומכת הלידה מביאה עמה כלים רבים שבאמצעותם היא תומכת באישה ובבן זוגה בזמן ההריון, בלידה ולאחריה - בשלבים הראשונים של האמהות. במפגשים עם הדולה בעת ההריון, תפקידה הוא להכין את בני הזוג לקראת הלידה, הן ברמה הרגשית והן ברמה המעשית, ולהציג את עבודתה הצפויה בזמן הלידה באופן מפורט ביותר אשר יקטין למינימום את חוסר הוודאות ביום הלידה עצמו.

בחדר הלידה, היא מספקת תמיכה רגשית ומקצועית ועוזרת לבני הזוג לעבור בקלות המרבית את התהליך המורכב. בין השאר, היא עוזרת לאישה להתמודד עם כאב צירי הלידה, תורמת רבות מניסיונה ביצירת אווירה בטוחה ושלווה בחדר, ומעל הכל - מסייעת ליולדת להתמודד עם פחדיה.
בניגוד לרופאים המיילדים, שבדרך כלל נכנסים לתמונה באמצע הלידה או אף מאוחר יותר, ובניגוד לאחיות שנכנסות ויוצאות מחדר הלידה כדי לענות על צרכים של כמה יולדות בעת ובעונה אחת, המיילדת והדולה יישארו לצד האישה לכל אורך הלידה. הן אלו שיהיו מסוגלות להבחין בשינויים הרגשיים מיד כאשר הם מופיעים ולזהות קשרים בין מצבים רגשיים לשינויים גופניים במהלך הלידה. כדאי לזכור, עם זאת, כי הסמכות המקצועית היחידה במהלך הלידה היא המיילדת והיא האחראית על בריאותם של היולדת והתינוק בכל שלב – הדולה תתמוך ותעודד אך לעולם לא תתערב בשום החלטה רפואית.
 

על פחדים, לחצים והורמון האהבה

 הפחד למות בלידה, הפחד שלא לאהוב את התינוק, הפחד ללדת תינוק בעל מום - פחדים אלו מלווים נשים בעוצמות שונות במהלך ההריון והלידה. תחושת הפחד במהלך הלידה עלולה לגרום ליולדת לכווץ את שרירי הרחם התחתונים באופן בלתי רצוני, וכיווץ שרירים זה מעכב את ההתקדמות הטבעית של תהליך הלידה וגורם להתגברות הכאבים המלווים את הצירים. כאשר הצירים כואבים יותר, מוקצנות תחושות הפחד והמתח של היולדת וכאן עלול להיווצר מעגל של פחד – מתח – כאב וחוזר חלילה. היכרות עם תכונותיו של הציר, הידיעה שלציר הלידה יש התחלה, אמצע וסוף, היכרות רחבה ומוקדמת עם משככי הכאבים, לרבות אפידורל, על יתרונותיהם וחסרונותיהם, היכרות עם מגוון טכניקות טבעיות להקלה על הכאב – כל אלו יכולים להפחית משמעותית את החרדה עוד טרם יום הלידה.
בזמן אמת, תהיה הדולה עם היולדת - תנחה, תרגיע ותלווה אותה בכל ציר, מתחילתו ועד סופו, וכך ניתן יהיה לעבור את התהליך יד ביד, ציר אחר ציר, כמו גלי ים המובילים ללידה המיוחלת.
את מהלך הלידה מניעים הורמוני הלידה כשהמרכזי והמעניין שבהם נקרא אוקסיטוצין, המכונה גם "הורמון האהבה", אותו הורמון הפועל גם בכל ההיבטים המיניים של האדם. הורמון עדין זה יופרש מן החלק האחורי של המוח ("המוח הקדום") כאשר היולדת תחוש ביטחון ושלווה. אם מכל סיבה שהיא תחוש היולדת במצוקה, גופה יפריש אדרנלין ובשל כך הלידה צפויה להתעכב. ניתן להקביל זאת לחיים בטבע: חיה שמחפשת מקום להמליט, תבחר במקום חמים וחשוך וכאשר תחוש בסכנה, ייפסק התהליך והיא תנוס ממקומה בכדי להגן על עצמה ועל צאצאיה. כך גם אישה הכורעת ללדת, תוכל להיעזר בתומכת הלידה על מנת ליצור את המרחב המתאים שניתן ללדת בו בביטחון ובשלווה.
בטכניקות מגוונות כגון עיסוי, הרפיה, דמיון מודרך ורפלקסולוגיה, תדע הדולה לעודד הפרשה של הורמוני הלידה ולהרחיק את הגורמים המלחיצים והמעכבים.

אין תחליף לתמיכת האב

המתח וההתרגשות בלידה הם גם מנת חלקו של בן הזוג, בעיקר כשמדובר בלידה ראשונה. במקרים רבים הוא חושש "להפריע" ואינו יודע כיצד להקל על מכאובי זוגתו היולדת, ובמידה שיבחר בכך, תדריך הדולה את בן הזוג כיצד לקחת חלק פעיל ומשמעותי בחווית הלידה  
גברים רבים מסרבים לנוכחותה של דולה בלידה מתוך פחד שהיא תתפוס את מקומם, אך חשוב להדגיש כי הדולה ובן הזוג אינם מתחרים על "אותה המשבצת" והמטרה היא יצירת כימיה טובה שתאפשר לתומכת הלידה לתת מענה לבן הזוג בתוך התהליך. כדאי להדגיש כי אין תחליף לתמיכתו של האב, והשילוב שבין דולה מקצועית ובן זוג תומך ייצור תנאים אופטימאליים להתפתחותה של לידה תקינה וזורמת.

בעולם הישן הנשים התכוננו ללידה כל חייהן. בחיים השבטיים, כלל הנשים בכל הגילאים לקחו חלק פעיל בלידות, של עצמן ושל אחרות,

בגידול הילדים ובתפעול משק הבית.

הנשים חיו במציאות בה הן נשמו לידות וגידול תינוקות מגיל צעיר במיוחד.